Choroba refluksowa – czego unikać?

Na problemy wynikające z choroby refluksowej skarżą się miliony osób na całym świecie. Chorują na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Leczenie refluksu z użyciem leków jest bardzo skuteczne, ale warto również wiedzieć, czego unikać, by objawy tej choroby nie dokuczały nam tak często.

Niektóre potrawy

Chorzy na chorobę refluksową powinni nie tylko jeść mniej i częściej, zamiast dużo i rzadko, ale również powinni unikać niektórych potraw. Objawy choroby refluksowej mogą się bowiem nasilić po spożyciu tłustych potraw, które zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku, powodują wydzielanie dużej ilości kwasów żołądkowych oraz są ciężkostrawne, więc długo zalegają w żołądku.

To jednak nie jedyne dania, których nie powinno być na talerzu osób, którym dokucza choroba refluksowa. Objawy tej choroby mogą nasilić również owoce cytrusowe, sok pomidorowy czy niektóre przyprawy. Niewskazane są również kawa, czekolada i alkohol.

Jedzenie bezpośrednio przed snem

Osoby zmagające się z chorobą refluksową powinny pamiętać, by nie jeść bezpośrednio przed snem. Zaleca się, by ostatni posiłek spożywać ok 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu żołądek zdąży już strawić wszystko, co się w nim znajdzie i ryzyko wystąpienia zgagi, czyli głównego i nieprzyjemnego objawu refluksu, zostanie znacząco zmniejszone.

Praca związana ze schylaniem się

Jeśli mamy problemy z refluksem, to musimy pamiętać, żeby unikać prac wymagających ciągłego schylania się. Nie powinniśmy sprzątać w pozycji pochylonej, zbierać nisko rosnących owoców (np. truskawek) czy przenosić rzeczy z miejsca na miejsce, jeśli wymaga to każdorazowego pochylania się. Takie częste zmiany pozycji mogą bowiem powodować zarzucanie treści żołądkowej i kwasów do przełyku, a tym samym nasilać objawy choroby.

Palenie papierosów

Chorzy na refluks powinni również unikać palenia papierosów. Dowiedziono bowiem, że palenie zmniejsza sprawność dolnego zwieracza przełyku, a to z czasem może prowadzić do wystąpienia objawów choroby refluksowej.

Zobacz również http://www.controloccontrol.pl/porady-dietetyczne

Dodaj komentarz