shutterstock-breast-cancer-awareness

Co to jest rak piersi? Kto jest na niego najbardziej narażony?

Nowotwór piersi jest jednym z najczęstszych rodzajów raka, występującym głównie u kobiet. Powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Początkowo rozwija się w piersi, a następnie przerzuca się na węzły chłonne czy narządy wewnętrzne. Bardzo często atakuje płuca, wątrobę lub kości, w wielu przypadkach doprowadzając do zgonu. Według obecnie dostępnych danych statystycznych, umieralność na nowotwór piersi sięga aż 400 000 osób rocznie.

Rak piersi – objawy, które powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza

Rak piersi nie daje ogólnych objawów – przynajmniej w początkowej fazie rozwoju. Kobiety zazwyczaj rozpoznają go podczas cyklicznego, samodzielnego badania piersi w domu. Zauważając, że kształt piersi się zmienił, że pojawiły się w niej jakieś nowe grudki lub guzy, udają się do lekarza. Ginekolog dokonuje manualnego badania piersi, a następnie zleca wykonanie bardziej szczegółowej diagnostyki. Zazwyczaj jest to badanie USG lub u starszych kobiet – mammografia.

Niestety nie wszystkie kobiety regularnie badają sobie piersi w domu, w związku z czym rozpoznają raka o wiele później – na podstawie innych objawów. Jest to przede wszystkim zmiana zewnętrznego wyglądu piersi, głównie w okolicy brodawek.

Co wpływa na to, że rak piersi atakuje tę, a nie inną osobę?

Lekarze jeszcze niestety nie znają głównej przyczyny powstawania raka piersi. Można jedynie wyłonić pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Należy do nich między innymi płeć, ponieważ rak piersi częściej dotyka kobiety. Równie ważny jest też wiek. Nowotwór piersi atakuje zazwyczaj osoby po 50 roku życia. U młodszych kobiet też może występować, ale zdecydowanie rzadziej. Bardzo ważnym czynnikiem są też predyspozycje genetyczne. Nawet do 10% nowotworów jest dziedziczonych. Na szczęście w dobie dzisiejszego ogromnego rozwoju medycyny można wykonać specjalne testy genetyczne określające prawdopodobieństwo zachorowania. Test genetyczny diagnozuje mutacje w genach i pomaga określić prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu u danej osoby.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/

Dodaj komentarz