psycholog1

Człowiek, który żyje z rozmowy

Czy studiowanie psychologii to zawsze dobry pomysł? Niektórzy ludzie są stworzeni do prowadzenia terapii. Są otwarci, ale jednocześnie mają w sobie głęboko samoświadomość. Zdają sobie zatem sprawę z własnych ograniczeń i wiedzą, że istnieje cienka granica pomiędzy pomaganiem pacjentowi a narzucaniem mu swojego własnego światopoglądu czy zdania.

Dlatego rozważając ścieżkę kariery, warto przygotować się na to, że nie zawsze dobro pacjenta będzie tożsame z przekonaniami psychologa odnośnie tego, jak życie powinno wyglądać. Warto też mieć na uwadze, że to jeden z tych zawodów, w których niezwykle łatwo o wypalenie zawodowe. Pacjenci przychodzą i odchodzą, ale psycholog dziecięcy nie wie, co się działo z nimi dalej. Rzadko dostrzega też wyraźne efekty swojej pracy.
To może przyprawiać o zwątpienie, zwłaszcza kogoś, kto nie umie zadbać o utrzymanie prawidłowej równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Psychiatra ma trochę inaczej. Wielu lekarzy takiej specjalności zajmuje się poważnymi przypadkami. Ludźmi, którzy nie nadają się do powrotu do życia w społeczeństwie.
psycholog1
Lekarz może jedynie próbować nawiązać z nimi kontakt i uczynić ich życie możliwie najprzyjemniejszym, wolnym od lęków. Nie jest to łatwe, nawet pomimo możliwości dzisiejsze medycyny. Farmakologia dostarczyła w ostatnich latach wielu cennych sojuszników w walce o zdrowie psychiczne. Niestety nie każdy przypadek rokuje na pozytywne i widoczne zmiany. Nie tylko dla pacjenta, ale także lekarza jest to trudne doświadczenie.
Dobry psycholog – http://www.salvate.pl/

Dodaj komentarz