5

Do czego służą przekładnie?

Przenoszenie napędu w maszynach rolniczych i gospodarczych, samochodach osobowych, ciężarowych oraz sprzęcie produkcyjnym to nie lada wyzwanie. Chodzi tu przede wszystkim o osiągnięcie jak najniższych strat, przy zmianie kąta pochylenia napędzanych powierzchni w niemal dowolnym stopniu. W tym właśnie celu stosuje się przekładnie. Dzięki nim możliwa jest modyfikacja wartości momentu obrotowego i wartości obrotowej, przekazywanych do napędzanego urządzenia. Jest to szczególnie ważne w maszynach skomplikowanych, gdzie najmniejsze straty mogą przyczynić się do złej pracy całego urządzenia.

Aby móc przenosić moment obrotowy pod różnymi kątami potrzebna jest przekładnia kątowa. Powoduje ona dwie rzeczy: po pierwsze pozwala na dowolną modyfikację kąta przeniesienia napędu, a po drugie może zmieniać wartość momentu obrotowego i prędkości obrotowej na wyjściu. Dzięki temu możliwa jest do stosowania zarówno w maszynach rolniczych, jak i produkcyjnych, gdzie przenoszenie dużych mocy poprzez różne urządzenia, pracujące niejednokrotnie pod zmiennymi kątami, musi być pewne i bezproblemowe.

Jeszcze innym typem przekładni jest przekładnia planetarna. Jest ona szeroko stosowana na przykład w automatycznych skrzyniach biegów, stosownych w samochodach osobowych lub ciężarowych. Jest to możliwe dzięki kompaktowym wymiarom, wysokiej trwałości i możliwości uzyskiwania kilku różnych przełożeń, poprzez napędzanie i odbiór napędu z różnych jej elementów. Przekładnia ta do prawidłowej pracy powinna być stale smarowana.

Dodaj komentarz