3e4e04b46b1a441bdca5ff4fb34199e791e1f1a9

Energetyka

Jestem studentem drugiego roku energetyki na Wydziale Mechaniczno Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Pewnie zastanawiasz się czemu wybrałem taki kierunek? Prawdę mówiąc długo zastanawiałem się nad tym co chcę robić w swoim życiu.

Chciałem studiować coś, co pozwoli mi jeszcze w trakcie na ostateczne podjęcie tej decyzji. Energetyka jest bardzo szerokim kierunkiem. Uczysz się tutaj zarówno o budowie i działaniu wielkich elektrowni oraz mniejszych elektrociepłowni. Masz zajęcie z podstaw konstrukcji maszyn, na których poznajesz zasady projektowania i sam musisz stworzyć projekt sprzęgła, wału oraz dwustopniowego reduktora. Masz zajęcie z chłodnictwa i kriogeniki, więc wszystkie firmy zajmujące się tą tematyką również będą dla ciebie jakimś wyborem zawodowym. Jeżeli podejmiesz się specjalności elektroenergetyka to będziesz mieć również zajęcia z automatyki zabezpieczeniowej, gdzie poznasz zasadę działania bezpieczników oraz dowiesz się jak sprawdzić w swoim domu, czy bezpieczniki które są tam stosowane nadal są sprawne. Poznasz też napędy elektryczne oraz zasady ochrony przeciwporażeniowej, która może Ci się przydać w życiu codziennym.

Dobrą rzeczą na tym kierunku jest również wykład z elektrowni jądrowych, gdzie dowiadujesz się jak one funkcjonują i czym się różnią od konwencjonalnych elektrowni węglowych na które na razie stawia nasze państwo. Miejmy nadzieję, że już niedługo to się zmieni, ponieważ wbrew pozorom elektrownia jądrowa to najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny sposób wytwarzania tak dużych mocy. W trakcie studiów są również zajęcia ze spalania i paliw, dzięki temu dystrybutorzy paliw, dostawcy oleju opałowego czy dostawcy biopaliw stają się zawodami, które także możesz brać pod uwagę kończąc ten kierunek. Jak widzisz do wyboru masz szereg możliwości. Ale wracając do tego co pomogło mi podjąć ostateczną decyzję i pójść na studia inżynierskie to było to moje obecne miejsce zamieszkania.

Pochodzę z Bełchatowa, gdzie mieści się największa obecnie elektrownia na węgiel brunatny oraz jedna z największych w Europie kopalni węgla brunatnego. Stwierdziłem, że może warto wykształcić się właśnie w tym kierunku i być może pewnego dnia i ja będę pracować w jednym z tych dużych zakładów. Obecnie moje myślenie nieco uległo zmianie i mimo wszystkiego wolałbym jednak otworzyć swoją własną małą firmę zajmującą się przeprowadzaniem audytów energetycznych dla mniejszych i większych przedsiębiorstw. Pieniądze nie są może duże, ale praca wydaje się ciekawa i daje wiele możliwości rozwoju.

artykuł powstał we współpracy z: Onico

Dodaj komentarz