medications-342462_640

Jak rozpoznać refluks żołądkowy?

Jedną z często występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest zgaga. To uczucie może być wynikiem zwyczajnego przejedzenia, a może być również objawem poważniejszej choroby, jaką jest refluks żołądkowy. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem?

Nie tylko zgaga

Zgaga to nie jedyny objaw refluksu żołądkowego. Może jej towarzyszyć również mniej oczywiste objawy takie jak ból za mostkiem czy ból gardła, kaszel, chrypka, rzadko kiedy wiązane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Co więcej, mogą się one pojawiać nie tylko oprócz zgagi, ale również zamiast niej. W takich sytuacjach często próbujemy szukać przyczyny po stronie układu krwionośnego czy oddechowego, nie wiążąc tych objawów z układem pokarmowym. Z tego powodu diagnostyka refluksu żołądkowego bywa trudna i wymaga szerokiego wywiadu lekarskiego, zanim dojdzie do podejrzenia, że mamy problem z refluksem.

Sprawdź również czym różni się zgaga od refluksu -> http://www.controloccontrol.pl/zgaga/czym-rozni-sie-refluks-od-zgagi

Nasilenie objawów w pozycji leżącej lub przy schylaniu się

Drugim, poza zgagą, charakterystycznym dla choroby refluksowej żołądka objawem, jest nasilanie się dolegliwości ze strony układu pokarmowego przy położeniu się na wznak lub schylaniu się. W tych pozycjach bowiem cofanie się treści żołądkowej do przełyku jest łatwiejsze, co skutkuje nasileniem objawów zgagi i uczucia kwaśności w ustach.

Potwierdzenie diagnozy

Chorobę refluksową diagnozuje lekarz na podstawie wywiadu i objawów oraz ustąpienia problemów po zastosowaniu lekarstwa na refluks, zawierającego inhibitory pompy protonowej, np. pantoprazol. Jeśli lekarz uzna za stosowne, stosuje się również badania endoskopowe, pomagające wykluczyć powikłania porefluksowe, np. przełyk Baretta. Pomocne w diagnostyce może być również całodobowa PH-metria, polegająca na monitorowaniu stężenia kwasowości w treści żołądkowej oraz manometria przełyku.

Leczenie refluksu

Po ostatecznym potwierdzeniu refluksu konieczne jest leczenie. Skuteczne są leki na refluks bez recepty, które mają w składzie wspomniany wyżej pantoprazol. Hamuje on wydzielanie kwasów żołądkowych, blokując enzym odpowiedzialny za ich wydzielanie. Dzięki temu likwiduje uciążliwy objaw towarzyszący chorobie refluksowej czyli zgagę oraz zapobiega powstawaniu groźnych powikłań.medications-342462_640

Dodaj komentarz