sprowadzanie zwłok

Jak sprowadzić zwłoki z zagranicy?

W życiu bywają różne sytuacje. Nie tylko te piękne sytuacje, które wywołują uśmiech na naszej twarzy, ale również te sytuacje, które powodują smutek, często płacz i zdenerwowanie. Często zdarzają się przykre sytuacje wypadek, kontuzja, uszkodzenia ciała, czy w najgorszej sytuacji śmierć kogoś bliskiego.Chyba jedną z najbardziej przykrych sytuacji jest śmierć bliskiej nam osoby. Jeśli jednak to wydarzy się za granicą będziemy musieli podjąć się również tego aby sprowadzanie zwłok z obcego kraju przebiegło sprawnie i szybko.

Sprowadzanie zwłok z zagranicy wiąże się z załatwianiem wielu spraw. Jednak mamy w tym wypadku dwie drogi wyjścia. Możemy zdecydować się i powierzyć przeprowadzenie całej procedury specjalistycznej firmie, która zrobi to za nas i sprowadzi do kraju zwłoki bliskiej nam osoby. Takie firmy doskonale znają procedury i wiedzą jakie dokumenty, gdzie i jak należy wypełnić i złożyć, aby to było możliwe.

Mamy również drugą drogę – możemy całą procedurą zająć się sami. Jednak będzie to wymagało od nas załatwienia kilku formalności.

Przede wszystkim powinniśmy być świadomi tego, że zwłoki bliskiej nam osoby może sprowadzić najbliższa rodzina – czyli rodzice, mąż, dzieci, dziadkowie, wujkowie czy stryjkowie.

Następnie musimy uzyskać zgodę prezydenta miasta bądź starosty na transport zwłok. Jeśli już taka zgoda będzie wydana (prezydent, starosta – mają na to 3 dni) to kolejno występujemy po podobną zgodę do konsula w kraju, w którym znajdują się zwłoki. W konsulacie trumna jest opieczętowana i przekazana do transportu.

Trzeba pamiętać, że nie tylko starosta, prezydent miasta i konsul muszą dotrzymywać określonych terminów. Dotyczy to również rodziny, która ma 3 dni od uzyskania zgód na transport zwłok.

Jak widać procedura jest skomplikowana, zatem warto powierzyć to profesjonalnej firmie.

Zobacz też: sprowadzanie zwłok z zagranicy | Epitafium-przewozy.pl

Dodaj komentarz