notariusz8

Jak wygląda zawód adwokata

Jeżeli wpisujemy w wyszukiwarce internetowej frazę: „adwokat prawo karne w krakowie”, oznacza to zapewne, że wpadliśmy w jakieś kłopoty, być może nawet dosyć poważne. Nie należy tu sobie jednak wyobrażać podniosłych scen rodem z amerykańskich filmów sądowniczych – rzeczywistość bywa znacznie bardziej trywialna i ponura, a niekorzystny dla nas wyrok zaważy z pewnością na jakiejś części naszego dalszego życia.

 

Porady prawne nie zawsze muszą zresztą dotyczyć nas osobiście – być może poszukujemy ich w trosce o małżonka, dziecko czy innego krewnego, który nagle wszedł w konflikt z prawem. Mieszkając w dużym ośrodku miejskim, posiadamy to szczęście, że możemy dokonać wyboru spośród wielu kancelarii adwokackich, oferujących swoje usługi na różnych polach działalności. Oczywiście, im większa renoma otacza danego prawnika, tym wyższą cenę będziemy zmuszeni mu zapłacić za prowadzenie sprawy – najlepiej więc zawczasu zastanowić się, jakiej pomocy potrzebujemy, oraz skontrolować stan naszych oszczędności. Jeśli zdarzyłoby się bowiem, że przecenimy swoje finansowe możliwości, możemy nie tylko przegrać sprawę (takie ryzyko, mimo fachowego wsparcia na sali sądowej, zawsze przecież istnieje), ale także wpakować się w kolejne problemy – tym razem pieniężne.

notariusz3

Zakładając jednak, że dysponujemy odpowiednią ilością środków – powinniśmy poszukać takiego adwokata, który posiada możliwie duże doświadczenie w prowadzeniu spraw podobnych do naszej. Jeśli mamy niewiele czasu, decyzja będzie musiała zostać przez nas podjęta błyskawicznie – w takich sytuacjach liczy się nie tylko profesjonalizm naszego przedstawiciela, ale także pewien łut szczęścia. Nie oczekujmy zresztą cudów od wybranego przez siebie pełnomocnika; jeżeli jesteśmy winni, prawda tak czy inaczej wyjdzie na jaw. Gdyby czasem nie wyszła, również nie posiadamy wielkich powodów do radości – skoro zawiniliśmy, nie powinniśmy się tak łatwo uwolnić od dręczących nas wyrzutów sumienia.

notariusz8

Zupełnie inną sytuacją będzie natomiast taka – w której porady prawne Kraków mają nam służyć do przeprowadzenia sprawy rozwodowej. Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że rozwód jest kwestią szalenie trudną i bolesną – zwłaszcza, jeśli związek trwał długo (kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat), a ofiarami rozbitego małżeństwa padną dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym. W takich sprawach pomoc prawnika może się okazać równie nieodzowna, jak w postępowaniach karnych; trudno zaprzeczyć, że przebieg procesów rozwodowych bywa niejednokrotnie burzliwy. Emocje po obu stronach biorą często górę nad rozsądkiem, a wzajemne oskarżenia zdają się nie mieć końca. Trafiają się też oczywiście spokojniejsze sprawy o rozwód – takie, w których byli małżonkowie chcą się siebie jak najszybciej pozbyć, ale przyznają, że przyczyna nieudanego pożycia tkwiła głębiej niż tylko w codziennych problemach. Te postępowania są oczywiście łatwiejsze – zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla sądu. W warunkach rzeczowej wymiany zdań łatwiej dojść do prawdy i wydać wyrok.

Dodaj komentarz