kociol3

Nowe trendy w ogrzewnictwie

W obecnych czasach coraz więcej ludzi odchodzi od ogrzewania domów paliwami stałymi, typu węgiel czy pellet. Można zauważyć wzrastający trend w ogrzewnictwie gazowym. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w nowo budowanych domach. Jego zaletą jest przede wszystkim cena oraz mała ilość pracy, którą należy włożyć. Jak zatem wygląda sprawa z ogrzewaniem gazowym?

kociolNie da się ukryć faktu, że ogrzewanie gazowe przeżywa rozkwit – jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo wygodne, czyste, a jednocześnie wcale nie drogie. Ceny gazu pozostają raczej stabilne, a jedynym poważniejszym wydatkiem staje się kocioł. Ogrzewanie gazowe jest przede wszystkim przyjazne starszym osobom, ponieważ nie muszą oni co jakiś czas przykładać do pieca, ani nie muszą pilnować aby ogień nie wygasł. Oszczędza im to wiele pracy, a w podeszłym wieku zaczyna brakować sił. Kotły gazowe są zazwyczaj droższe niż kotły konwencjonalne, ponieważ muszą być wykonane bardziej dokładnie. Ponadto, muszą przejść szereg poważnych testów BHP, które potwierdzą ich bezpieczeństwo. Ogrzewnictwo gazowe jest dziedziną, w której nie ma miejsca na pomyłki.

kociol2Jeżeli mowa o ogrzewaniu gazowym – nie można nie wspomnieć o kotłach kondensacyjnych. Kotły kondensacyjne charakteryzują się maksymalnym wykorzystaniem potencjału zawartego w energii gazowej. Znaczy to, że są one tak zbudowane aby straty ciepła były jak najmniejsze. W czym zatem tkwi magia tych urządzeń? Głównym elementem jest wymiennik ciepła, który skrapla spaliny, które z kolei są pozostałością spalania gazu. Są one po prostu zanieczyszczeniem. Jednak można je pożytecznie wykorzystać.

Spaliny te mogą zostać przemienione do stanu ciekłego – w ten sposób przyjmują postać cieczy, która posiada pewną wysoką temperaturę. Nie można jej jednoznacznie określić, gdyż piece te są regulowane, dlatego można ją bez problemu zmieniać. Jeżeli woda wraca do instalacji, może wymieszać się właśnie z tymi skroplonymi spalinami, przez co osiąga już jakąś wyższą temperaturę wyjściową. W takim wypadku, nie musi być ogrzewana w tak dużym stopniu. Jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne, a prace nad udoskonaleniem tej technologii sprawią, że wkrótce będzie ona jeszcze bardziej wydajna.

kociol3Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla małych mieszkań są kotły jednofunkcyjne – są to kotły dość małe, dlatego można je spokojnie zabudować w łazience czy kuchni. Są one również wykorzystywane jako element układu centralnego ogrzewania w nowo budowanych domach. Najbardziej pospolite są jednak w mieszkaniach. Ich zaletą jest to, że woda jest ogrzewana w zależności od potrzeb. Wystarczy puścić wodę o odpowiedniej mocy strumienia, a ta w moment osiąga wymaganą temperaturę. Nie ma zatem konieczności posiadania dodatkowego zbiornika, który będzie magazynował niezużytą wodę.

Ogrzewanie gazowa przeżywa chwile rozkwitu. Jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym. Nie można jednak zaprzeczyć bardzo atrakcyjnym możliwościom tego typu rozwiązania.