fluuu3

Podstawowe informacje dotyczące przeziębień i grypy

Wrzesień, październik, listopad, grudzień i styczeń to sezon przeziębień. Czas, w którym kolejki do lekarzy rodzinnych są wyjątkowo długie, a uchronienie siebie od przeziębienia wydaję się wręcz niemożliwe. Wszystko spowodowane jest przede wszystkim różnicą temperatur między mieszkaniem, ogrzanym samochodem, a środowiskiem zewnętrznym.

Ilość i różnorodność buszujących w tym okresie wirusów jest niewyobrażalnie duża, dlatego nie można się dziwić temu, że praktycznie co roku mamy epidemię grypy.

Jak objawiają się najpopularniejsze choroby sezonu jesienno-zimowego, czyli grypa i przeziębienie?

Jednym z podstawowych objawów grypy jest wysoka gorączka, która może sięgać nawet do ponad 40 stopni Celsjusza. Jest niczym innym, jak reakcją obronną organizmu na atakujące go wirusy. Może pojawić się również w wyniku zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych, wystąpienia zmian zapalnych, rozrostu nowotworu, powstania reakcji alergicznej lub uruchomienia mechanizmów autoagresyjnych. Podniesie temperatury ciała jest konieczne, by wytwarzanie w organizmie obronnych przeciwciał zostało maksymalnie zwiększone.

fluuu1

Gorączce bardzo często towarzyszą dreszcze, czyli skurcze niektórych grup mięśni. Mogą też być zupełnie niezwiązane z chorobą i pojawiać się na przykład z powodu nagłej zmiany temperatury ciała w związku z niską temperaturą powietrza, jak ma to miejsce w przypadku prozaicznego zmarznięcia. W kwestii dreszczy spowodowanych przez chorobę należy podkreślić, że jest to zjawisko patologiczne, ponieważ w ten sposób dochodzi do przedostawania się do krwi danej szkodliwej substancji gorączkotwórczej (np. wirusa). Nie trzeba chyba podkreślać, że dreszczom należy przeciwdziałać.

Jak zwalczyć dreszcze?

Najlepszym sposobem są wszelkie leki na gorączkę bez recepty, które można kupić w każdej aptece. Oczywiście występują lepsze i gorsze preparaty, więc jak tylko mamy taką możliwość, to warto zwrócić uwagę na ich skład, by wybrać ten możliwie najskuteczniejszy. Przykładem leku na gorączkę o wysokiej efektywności działania jest Febrisan. Lek, posiadający paracetamol i kofeinę, która potęguje działanie przeciwbólowe i szybciej zwalcza chorobę.

fluuu2

Dodaj komentarz