ab3

Praktyczne audiobooki

Polacy, jako naród, czytają stosunkowo niewiele. To jedna z naszych przywar – w wielu rankingach jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o średnią liczbę przeczytanych w ciągu roku książek. I choć tradycyjne książki nas odstraszają, to na szczęście coraz częściej sięgamy po bardziej nowoczesne nośniki – ebooki, czy audiobooki. Szczególnie te ostatnie są warte uwagi i warto je zaszczepiać od najmłodszych lat.

Naszym radosnym szkrabom szczególnie warte polecenia są audiobooki dla dzieci (http://aros.pl/kategoria/883/Audiobooki-Dla-dzieci/0) – z pewnością dużo lepsze niż telewizja, potrafią zająć malucha przez dłuższy czas. Dodatkowo, często znajdują się w zestawie książka + audiobook, dzięki czemu nasz maluch może na bieżąco śledzić tekst, co znacznie przyspiesza jego umiejętności czytania. Dodatkowo, w przeciwieństwie do telewizji, angażują wyobraźnię malucha, stymulując jego kreatywność i fantazję. Dzięki temu w przyszłości będzie łatwiej rozwiązywało problemy, będzie bardziej twórcze i pomysłowe.

ab2

Starszym dzieciom i młodzieży warto zaprezentować audiobooki lektury – obowiązkowe lektury szkolne to, jak wiadomo, od pokoleń zmora każdej generacji uczniów. Choć trzeba przyznać, że książki te stanowią szalenie ważny dorobek dziedzictwa kultury – zarówno narodowej jak i światowej, to jednak dla wielu młodych ludzi czytanie niektórych pozycji jest prawdziwą udręką. W takiej sytuacji dobry audiobook pozwoli łatwiej i mniej boleśnie „przegryźć się” przez lekturę, jednocześnie pozwalając na zapamiętanie większej liczby szczegółów. Audiobook jest zawsze zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż powszechne w dzisiejszych czasach streszczenia i opracowania lektur, które znacznie zubażają treść książki, a przede wszystkim – zdejmują z czytającego obowiązek analizy treści i wysnuwania samodzielnych wniosków. I znów okazuje się, że audiobook pomaga w pobudzaniu krytycznego myślenia, wyobraźni i kreatywności!

ab7

Szczególną pozycją są z kolei audiobooki poradniki – są to najczęściej lektury związane z biznesem, rozwojem osobistym, motywacją, choć zdarzają się, oczywiście, różnego rodzaju inne tematy. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób spędzających dużo czasu w podróży – zarówno w długich trasach, podróżach służbowych, jak i po prostu dojazdach do pracy. Skoro i tak jesteśmy zmuszeni jechać samochodem kilka godzin, lub stać w korku, to równie dobrze można wykorzystać ten czas w pożyteczny sposób. Gdy jesteśmy w siedzeniu pasażera, to zwykle nic nie przeszkadza w czytaniu tradycyjnych książek, czy ebooków, jednak jeśli to my kierujemy pojazdem – audiobooki stają się idealnym rozwiązaniem! Jedna długa, kilkugodzinna trasa pozwoli nam zapoznać się z treścią praktycznie całej książki. Jeśli zaś słuchamy audiobooków w drodze do pracy – te piętnaście, czy dwadzieścia minut spokojnie wystarcza na odsłuchanie nawet kilku rozdziałów, a całą książkę jesteśmy w stanie skończyć w czasie krótszym niż tydzień. Innymi słowy – audiobooki z treściami rozwojowymi i poradnikowymi to klucz do stałego podwyższania swoich kwalifikacji i stawania się lepszym w wybranej dziedzinie!

Dodaj komentarz