psychoterapia2

Psycholog i psychiatra – kiedy?

Dbanie o dziecko jest dla nas kluczowe i niezwykle ważne, jednak często zapominamy o tym, że zdrowie to nie tylko kwestie fizyczne, ale także psychiczne. Bolące gardło i kaszel można wyleczyć, podobnie jak gorączkę czy złamaną rękę. Jeśli jednak psychika dziecka dozna urazu, którego się odpowiednio szybko nie wyleczy, to będzie mu to towarzyszyć przez całe życie.

psycholog2Wizyta u psychologa nie jest rzeczą – której ktokolwiek powinien się wstydzić. Wprost przeciwnie – psycholog jest takim samym lekarzem jak stomatolog, ortodonta czy ortopeda. Jego zadaniem nie jest jednak wyprostowanie kręgosłupa, a dbałość o to, by człowiekowi towarzyszył komfort psychiczny, a nie przekonanie o niższości, lęki, nerwica czy depresja.

Psycholog dziecięcy w Krakowie z pewnością pomoże każdemu dziecku – które nie radzi sobie z emocjami. Dzieci wkraczające w okres przedszkolny i później szkolny zaczynają porównywać się do innych. Dziecko zaczyna płakać po tym, jak dostało niższą ocenę, robi się nerwowe na myśl o nauce, także kiedy zaczyna mieć tiki – to są właśnie objawy, które powinny zaniepokoić rodzica i skłonić go do umówienia się na wizytę u psychologa razem z dzieckiem. To, że dziecko ma problemy nie znaczy, że rodzice je źle wychowywali – każdy z nas jest inny i może po prostu taki malec ma słabszą psychikę, przez co nie potrafi sobie poradzić z nowymi wyzwaniami, z jakimi przychodzi mu mierzyć się w życiu. Sygnałem świadczącym o tym, że dziecko może potrzebować pomocy, bywają także „szkolne bójki”.

dzieciecy2Jeśli dziecko pada ofiarą przemocy lub samo bywa napastnikiem – warto udać się z nim do psychologa, który wyjaśni, że istnieją inne sposoby rozwiązywania problemów, ale także zwróci uwagę na to, skąd w głowie dziecka wziął się pomysł na agresywne zachowania. Warto pamiętać o tym, że czasem nie tylko dziecko może potrzebować pomocy i problem może leżeć po stronie rodzica. Kiedy nie wystarcza pomoc psychologa, należy udać się do psychiatry. Psychiatra Kraków potrzebny będzie wtedy, gdy nasz zły nastrój nie ustaje i inne objawy niepokojąco zbliżają nas do kwestii depresji. Nie wolno zwlekać z odkładaniem na później takiej wizyty, ponieważ może to kiedyś skończyć się tragedią. Psychiatra pomoże przede wszystkim jako osoba z wykształceniem medycznym, która potrafi rozpoznać pierwsze objawy chorób i w razie potrzeby, zaproponować odpowiednie leczenie farmaceutyczne.

psychoterapia2Jedną z metod leczenia jest psychoterapia w Krakowie – głównym zadaniem psychoterapii jest kontakt międzyludzki, dzięki któremu człowiek otrzymuje pomoc i wsparcie przy określonym problemie (lub jeśli problemu teoretycznie nie ma, ale w praktyce pacjentowi towarzyszy niepokój lub lęki. Psychoterapia może pomóc przy podniesieniu samooceny i pracy nad sobą, wiary we własne możliwości, otwarciu się na problem, a także polepszeniu komunikacji ze społecznością, ponieważ to często też jest jeden z problemów osób popadających w depresję. Psychoterapia jest efektywna, ponieważ pozwala na utrzymanie wewnętrznego spokoju i pewności siebie.

Dodaj komentarz