Czy refluks wymaga zmiany trybu życia?

Refluks to dość częsta dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób. W momencie diagnozy wiele osób zadaje sobie pytanie, czy refluks wymusza zmianę trybu życia. Zobaczmy, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.

Sposób odżywiania

Jednym z czynników, które może nasilać objawy związane z chorobą refluksową, jest sposób odżywiania. Niektóre potrawy, np. ostre, kwaśne czy zawierające kofeinę, mogą powodować pojawienie się zgagi, która jest jednym z objawów refluksu. Warto zatem, dla własnego dobrego samopoczucia, zrezygnować z tych potraw i wybierać dania mniej ostre i kwaśne.

Spore znaczenie przy refluksie ma również regularność spożywania posiłków. Im bardziej regularnie się odżywiamy, tym bardziej regularnie funkcjonuje nasz żołądek i wydziela kwasy wtedy, gdy nadchodzi pora posiłku, a nie pomiędzy posiłkami. Dzięki temu możemy niemal zapomnieć o tym, że cierpimy na refluks.

Tryb życia

Drugim elementem, który pośrednio ma wpływ na nasze samopoczucie przy chorobie refluksowej, jest tryb życia i rodzaj uprawianej aktywności fizycznej. Osoby cierpiące na refluks powinny unikać sportów związanych ze schylaniem, wyciskaniem ciężarów na leżąco czy aktywności bezpośrednio po posiłku. To znów, poza regularnością posiłków i odpowiednim doborem potraw, pomoże im pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobą refluksową.

Wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania i trybie życia pozwoli znacząco zmniejszyć objawy refluksu i dzięki temu poprawić samopoczucie chorego. Warto wprowadzić powyższe  zmiany  dla własnego dobra.

Czytaj również o zgadze i refluksie na controloccontrol.pl

Dodaj komentarz