0003e41tabs1rsnv-c116-f4

Samochód a ochrona środowiska

W dobie mody na ekologię i przyjazny środowisku tryb życia, użytkownicy samochodów osobowych i ciężarowych znaleźli się pod obstrzałem. Ten środek lokomocji przegrywa rywalizację z rowerami i transportem publicznym – przynajmniej w publicznym i medialnym dyskursie.

Mimo to kierowcy nie dają za wygraną, a działający w branży paliwowej chcąc nie chcąc podejmują działania, by nie być traktowanymi jako zdecydowani przeciwnicy i niszczyciele naszego naturalnego otoczenia.
Dostawcy oleju opałowego proponują takie rozwiązania, które stopniowo zwiększają poziom swojej ekologiczności. Wybór oczywiście zawsze należy do klienta, a sama branża w najbliższym przynajmniej czasie ma niewielkie szansę na stanie się liderem w tej dziedzinie, niemniej jednak producentom nie można w żadnym wypadku zarzucić, że nie podejmują starań i kroków w tym kierunku.
Odrębną kwestią są biopaliwa. Wielu obserwatorów z entuzjazmem przyjęło kroki ustawowe, zmierzające do zwiększenia udziału tego typu paliw w rynku. Trzeba jednak pamiętać, że sprawa nie jest oczywista. Krytycy zwracają uwagę, że produkt, który oferują dostawcy biopaliw wciąż ma nie do końca przeanalizowanie wpływ na ekologię i oszczędność energii. Jak wiadomo jednak, każdy praktycznie produkt, niezależnie od branży, spotyka się zarówno z krytyką, jak i ciepłym przyjęciem, w zależności od grup interesów – czasem prywatnych i indywidualnych, czasem niestety zinstytucjonalizowanych.
Oczywiście dystrybutorzy paliw w ujęciu ogólnym muszą też dostosowywać się do regulacji prawnych, chociaż te nie zawsze będą zgodne z ich interesem ekonomicznym. Nie zapominać jednak należy, że odpowiedzialni księgowi zdają sobie sprawę, że produkt firmy jest dedykowany i oceniany przez ludzi. Stąd też, w dobie rosnącej świadomości ekologicznej, oferowanie jak najbardziej przyjaznych produktów jest interesem wspólnym.
Wszystkie trybiki branży już dawno zdały sobie sprawę, że bez dostosowania się do nowoczesnych wymogów zmniejsza się udziały rynkowe. Żadne przedsiębiorstwa nie działają wyłącznie charytatywnie. Ważne jednak, że dzięki realizacji swoich celów, wiele z nich stało się też ambasadorami słusznej sprawy – choć pozornie tę dwie kwestie dzieli wiele.

Dodaj komentarz