teenager-with-bone-cancer-told-by-several-doctors-she-had-a-pulled-muscle

Zaawansowany nowotwór kości – sposoby walki z bólem

Kości, tak jak inne narządy organizmu, mogą być zaatakowane przez nowotwór. Rak może mieć charakter złośliwy lub łagodny. W każdym z tych przypadków natężenie odczuwanego bólu będzie inne.

Nowotwór kości złośliwy czy łagodny?

Jeszcze przed wizytą u lekarza onkologa wiele osób chciałoby wiedzieć, czy ich ból wskazuje na to, że jest to nowotwór złośliwy czy raczej łagodny. Analizując symptomy choroby, można mniej więcej określić, z jakim typem raka mamy do czynienia. Na początku jednak warto powiedzieć, że nowotwór kości zazwyczaj jest wynikiem przerzutu komórek rakowych z innych narządów, a tylko w 1% przypadków rozwinął się pierwotnie w kości.

Nowotwór kości, który ma charakter złośliwy w wielu przypadkach wyróżnia się silnym bólem. Epizodyczny ból o dużym natężeniu może być bólem przebijającym, który w wielu chorobach nowotworowych towarzyszy podstawowemu bólowi nowotworowemu. Jednak by móc określić, czy mamy do czynienia z bólem przebijającym należy przeprowadzić dokładną diagnostykę oraz samodzielną obserwację bólu przy pomocy tzw. Dzienniczków bólu, które można znaleźć na stronach dotyczących bólu nowotworowego, jak np. bolprzebijajacy.pl.

Jak walczyć z bólem?

Nowotwór kości najczęściej związany jest z bólem podstawowym i silnym, epizodycznym bólem przebijającym. Leczenie obydwu rodzajów bólu powinno być prowadzone oddzielnie, przy użyciu różnych leków. Dobrze skontrolowany ból podstawowy, w którym stosuje się odpowiednie leki opioidowe pozwala złagodzić ból przebijający, a często również zmniejszyć ilość jego epizodów występujących w ciągu doby. Natomiast ból przebijający warto leczyć metodami zarówno farmakologicznymi, jak i innymi. W ten sposób można uzyskać bardzo szybki efekt przeciwbólowy, co w leczeniu bólu przebijającego jest kluczowe.

Ból przebijający może towarzyszyć również innym przypadkom nowotworów, jak nowotwór płuc czy skóry. Odpowiedni sposób leczenia dobiera się głównie do siły bólu oraz indywidualnych reakcji na ból, nie skupiając się stricte na rodzaju nowotworu. Najczęściej stosuje się preparaty fantalynu, które podawane są w takiej formie, by szybko wchłaniały się przez śluzówki, a tym samym dawały możliwie najszybszy efekt przeciwbólowy.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/nowotwor-kregoslupa/

Dodaj komentarz