dp3

Zagadki drukarskie

Jak w każdej dziedzinie, która się rozwija, pojawiają się nowe zwroty, z którymi często ciężko jest się zaznajomić. Nie tylko laik pyta zdziwiony „o co chodzi?”, ale również osoba, która zajmuje się daną dziedziną od bardzo dawna. Nie ważne, czy chodzi o nowe etykiety na produktach, typu „gluten free”, albo w poważnych drukarniach „proof cyfrowy”. Każdy w pewnym momencie zastanawia się „ale skąd się wziął ten gluten? Czym on jest?” lub „proof? Jaki proof?”.


„Drukarnia internetowa, proof cyfrowy, ulotki składane, design, CMYK” – to zagadnienia, które postaram się rozwikłać by były przyjaźniejsze dla każdego z nas.

dp2

Drukarnia internetowa – to miejsce w internecie, gdzie bez większych problemów wgramy plik graficzny i zlecimy druk. Drukarnia ma oczywiście swoją siedzibę pod rzeczywistym adresem, ale korzystając z usług internetowych, nie musimy znać adresu. Bardzo często bywa tak, iż drukarnia nie podaje adresu ponieważ nie ma opcji odbioru osobistego – jedynie wysyła zrealizowane zamówienie pod wskazany adres.

Proof cyfrowy – to nic innego jak próba cyfrowa, czyli druk specjalny, który może być wydrukowany na urządzeniu laserowym, atramentowym, termotransferowym, itp. Do takie druku używa się specjalnych materiałów oraz specjalistycznego oprogramowania. Co nam to daje? Pokazuje wierność kolorystyczną.

Ulotki składane – to nic innego jak ulotka, którą możemy złożyć. Nie tylko na pół, ale również na cztery, czy pięć, czy osiem części. Te ulotki są droższe, dlatego warto się zastanowić zamawiając taki produkt, czy jest to nam potrzebne. Rodząc kolejne koszty może nam nie wystarczyć na nowoczesny design…

Design – czyli z angielskiego „wzór”. Najczęściej używamy tego stwierdzenia do przedmiotów użytkowych lub dzieł sztuki, które wyglądają nowocześnie. Designerem jest też osoba, która zajmuje się projektowaniem – od ulotek po ciuchy. W design warto zainwestować, bo on najczęściej promuje naszą markę.

us2

CMYK – to zestaw farb drukarskich, czyli: C – cyjan, czyli niebieski; M – magenta, czyli różowy; Y – yellow, czyli żółty; K – key colour, czyli czarny. Nasz druk powstaje po zmieszaniu tych kolorów maszynie drukarskiej.

Są to nieliczne frazy dotyczące nowoczesnego druku, ale podstawowe i warto wiedzieć czym jest „drukarnia internetowa, proof cyfrowy, ulotki składane, design, CMYK”.

źródło: https://www.jkbprint.pl/foldery-ulotki-skladane

Dodaj komentarz