aparat usg

Zastosowanie ultrasonografii w medycynie

Diagnostyka obrazowa umożliwia za pomocą ultradźwięków zobaczenie wnętrza ciała pacjenta. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem bezinwazyjnym i w stu procentach bezpiecznym dla pacjenta.

Aparat USG jest zbudowany z głowic, które przesuwają się po skórze pacjenta. Wysyłają one ultradźwięki, które odbijają się od narządów wewnętrznych, a następnie wracają do głowicy. Ta rejestruje fale dźwiękowe i na ich podstawie określa odległość narządów od głowicy, ich strukturę, gęstość, wielkość oraz położenie. Następnie informacje przesyłane są do komputera, który „wyrzuca” na monitor (czarno-biały lub kolorowy) odpowiedni obraz. W celu zmniejszenia tarcia oraz poprawy przenikliwości ultradźwięków do badania stosuje się żel nakładany na skórę pacjenta.

Ta metoda badawcza pozwala to wykrycie zmian patologicznych w tkankach i narządach człowieka. Stosuje się ją, aby zobrazować między innymi woreczek żółciowy, wyrostek robaczkowy, nerki, wątrobę, trzustkę, układ żylny i tętniczy i tym podobne.

Nowoczesne aparaty o bardzo zaawansowanej technologii umożliwiają postawienie wczesnej diagnozy, ponieważ są w stanie zobrazować niewielkie zmiany w strukturach wewnętrznych człowieka – na przykład wczesne zmiany nowotworowe.

Aparatura USG Znalazła również szerokie zastosowanie w ginekologii i położnictwie. Badanie ultrasonograficzne płodu umożliwia zlokalizowanie jego położenia oraz wykluczenie ewentualnych wad rozwojowych. Zarówno dla matki, jak i dla dziecka taka metoda obrazowania jest bezpieczna i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych.

Zobacz więcej: Trimed.pl | Aparat USG Siemens

Dodaj komentarz